V481HA40
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V481HA40
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 750V 40KA DISC 40MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
2700 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
650J
Features :
Maximum AC Volts :
480 V
Maximum DC Volts :
640 V
Mounting Type :
Bolt Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 40mm, Formed Tabs
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
825 V
Varistor Voltage (Min) :
675 V
Varistor Voltage (Typ) :
750 V