V301HB34
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V301HB34
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 470V 40KA SQUARE 34MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
4100 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
430J
Features :
Maximum AC Volts :
300 V
Maximum DC Volts :
410 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Square 34mm, Formed Tabs
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
517 V
Varistor Voltage (Min) :
423 V
Varistor Voltage (Typ) :
470 V