B72314P2461K101
Part Number:
B72314P2461K101
Description:
14MM, 460VAC, 10%, ADVANCED MP C
Capacitance @ Frequency :
320 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6 kA
Energy :
200J
Features :
Maximum AC Volts :
460 V
Maximum DC Volts :
615 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
825 V
Varistor Voltage (Min) :
675 V
Varistor Voltage (Typ) :
750 V