V150ZA20P
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V150ZA20P
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM
In Stock:
73
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3500 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
45J
Features :
Maximum AC Volts :
95 V
Maximum DC Volts :
127 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
165 V
Varistor Voltage (Min) :
135 V
Varistor Voltage (Typ) :
150 V