V14E460P
Part Number:
V14E460P
Description:
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
220 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
6 kA
Energy :
180J
Features :
Maximum AC Volts :
460 V
Maximum DC Volts :
615 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
825 V
Varistor Voltage (Min) :
675 V
Varistor Voltage (Typ) :
750 V