V140LA5P
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V140LA5P
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 220V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
400 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
22J
Features :
Maximum AC Volts :
140 V
Maximum DC Volts :
180 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
242 V
Varistor Voltage (Min) :
198 V
Varistor Voltage (Typ) :
220 V