V321DB40
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V321DB40
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 510V 40KA BLADE TYPE
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3800 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
460J
Features :
Maximum AC Volts :
320 V
Maximum DC Volts :
420 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Blade Type, Encased
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
561 V
Varistor Voltage (Min) :
459 V
Varistor Voltage (Typ) :
510 V