B72530V0400K062
Part Number:
B72530V0400K062
Description:
VARISTOR 68V 250A 1210
In Stock:
601
Current - Surge :
250 A
Energy :
2.3J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
74.8 V
Varistor Voltage (Min) :
61.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V