B72210S2301K162
Part Number:
B72210S2301K162
Description:
10MM, 300VAC, 10%, ADVANCED
In Stock:
955
Capacitance @ Frequency :
200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
3.5 kA
Energy :
60J
Features :
Maximum AC Volts :
300 V
Maximum DC Volts :
385 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max) :
517 V
Varistor Voltage (Min) :
423 V
Varistor Voltage (Typ) :
470 V