B72210S0350K151
Part Number:
B72210S0350K151
Description:
VARISTOR 56V 500A DISC 10MM
Capacitance @ Frequency :
2400 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
500 A
Energy :
5.4J
Features :
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max) :
61.6 V
Varistor Voltage (Min) :
50.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V