B72280B0131K001
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72280B0131K001
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 205V 100KA ENCASED DISC
In Stock:
5
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
28000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
100 kA
Energy :
660J
Features :
Maximum AC Volts :
130 V
Maximum DC Volts :
170 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
225.5 V
Varistor Voltage (Min) :
184.5 V
Varistor Voltage (Typ) :
205 V