B72240B0151K001
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72240B0151K001
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 240V 40KA ENCASED DISC
In Stock:
34
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
4800 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
360J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
264 V
Varistor Voltage (Min) :
216 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V