B72240L0751K102
Part Number:
B72240L0751K102
Description:
VARISTOR 1.2KV 40KA SQU 37.5MM
Capacitance @ Frequency :
1000 pF @ 1 kHz
Energy :
1200J
Features :
Maximum AC Volts :
750 V
Maximum DC Volts :
970 V
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Square 37.5mm, Tabs
Varistor Voltage (Max) :
1.32 kV
Varistor Voltage (Min) :
1.08 kV
Varistor Voltage (Typ) :
1.2 kV