B72220P3251K101
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72220P3251K101
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 390V 12KA DISC 20MM
In Stock:
740
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1300 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
12 kA
Energy :
255J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V