B72314P2211K101
Part Number:
B72314P2211K101
Description:
14MM, 210VAC, 10%, ADVANCED MP C
In Stock:
490
Capacitance @ Frequency :
690 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6 kA
Energy :
95J
Features :
Maximum AC Volts :
210 V
Maximum DC Volts :
270 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
363 V
Varistor Voltage (Min) :
297 V
Varistor Voltage (Typ) :
330 V