B72260B0421K001
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72260B0421K001
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 680V 70KA ENCASED DISC
In Stock:
10
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
4300 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
70 kA
Energy :
1500J
Features :
Maximum AC Volts :
420 V
Maximum DC Volts :
560 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
748 V
Varistor Voltage (Min) :
612 V
Varistor Voltage (Typ) :
680 V