B72260B0321K001
Part Number:
B72260B0321K001
Description:
VARISTOR 510V 70KA ENCASED DISC
In Stock:
45
Capacitance @ Frequency :
5600 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
70 kA
Energy :
1000J
Features :
Maximum AC Volts :
320 V
Maximum DC Volts :
420 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Varistor Voltage (Max) :
561 V
Varistor Voltage (Min) :
459 V
Varistor Voltage (Typ) :
510 V