B72260B0251K001
Part Number:
B72260B0251K001
Description:
VARISTOR 390V 70KA ENCASED DISC
In Stock:
88
Capacitance @ Frequency :
7100 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
70 kA
Energy :
800J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V