B72240B0751K001
Part Number:
B72240B0751K001
Description:
VARISTOR 1.2KV 40KA ENCASED DISC
In Stock:
40
Capacitance @ Frequency :
1000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
1200J
Features :
Maximum AC Volts :
750 V
Maximum DC Volts :
970 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Module
Varistor Voltage (Max) :
1.32 kV
Varistor Voltage (Min) :
1.08 kV
Varistor Voltage (Typ) :
1.2 kV