B72240B0251K001
Part Number:
B72240B0251K001
Description:
VARISTOR 390V 40KA ENCASED DISC
In Stock:
34
Capacitance @ Frequency :
2900 pF @ 1 kHz
Energy :
490J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Module
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V