B72232B0151K001
Part Number:
B72232B0151K001
Description:
VARISTOR 240V 25KA ENCASED DISC
In Stock:
34
Capacitance @ Frequency :
3700 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
25 kA
Energy :
240J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Varistor Voltage (Max) :
264 V
Varistor Voltage (Min) :
216 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V