B72232B0231K001
Part Number:
B72232B0231K001
Description:
VARISTOR 360V 25KA ENCASED DISC
In Stock:
40
Capacitance @ Frequency :
2500 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
25 kA
Energy :
300J
Features :
Maximum AC Volts :
230 V
Maximum DC Volts :
300 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Varistor Voltage (Typ) :
360 V