B72232B0251K001
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72232B0251K001
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 390V 25KA ENCASED DISC
In Stock:
90
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
2200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
25 kA
Energy :
330J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V