B72220S3151K101
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72220S3151K101
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 240V 12KA DISC 20MM
In Stock:
170
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
2050 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
12 kA
Energy :
150J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
264 V
Varistor Voltage (Min) :
216 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V