B72220Q0231K101
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72220Q0231K101
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 360V 15KA RADIAL
In Stock:
231
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1350 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
15 kA
Energy :
180J
Features :
Maximum AC Volts :
230 V
Maximum DC Volts :
300 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-45°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Varistor Voltage (Typ) :
360 V