B72260B0551K001
Part Number:
B72260B0551K001
Description:
VARISTOR 910V 70KA ENCASED DISC
In Stock:
84
Capacitance @ Frequency :
3300 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
70 kA
Energy :
1500J
Features :
Maximum AC Volts :
550 V
Maximum DC Volts :
745 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Varistor Voltage (Max) :
1.001 kV
Varistor Voltage (Min) :
819 V
Varistor Voltage (Typ) :
910 V