B72260B0461K001
Part Number:
B72260B0461K001
Description:
VARISTOR 750V 70KA ENCASED DISC
In Stock:
32
Capacitance @ Frequency :
3900 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
70 kA
Energy :
1650J
Features :
Maximum AC Volts :
460 V
Maximum DC Volts :
615 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
825 V
Varistor Voltage (Min) :
675 V
Varistor Voltage (Typ) :
750 V