B72660M0200K072
Part Number:
B72660M0200K072
Description:
VARISTOR 33V 250A 2SMD JLEAD
Capacitance @ Frequency :
1600 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
1.3J
Features :
Maximum AC Volts :
20 V
Maximum DC Volts :
26 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
4032 (10080 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
36.3 V
Varistor Voltage (Min) :
29.7 V
Varistor Voltage (Typ) :
33 V