TMOV14RP460EL2T7
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
TMOV14RP460EL2T7
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
220 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
6 kA
Energy :
180J
Features :
Thermally Protected
Maximum AC Volts :
460 V
Maximum DC Volts :
610 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
825 V
Varistor Voltage (Min) :
675 V
Varistor Voltage (Typ) :
750 V