AVRM1608C390KT271N
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
AVRM1608C390KT271N
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 39V 78A 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
270 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
78 A
Energy :
0.1J
Features :
Maximum AC Volts :
Maximum DC Volts :
28 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
43 V
Varistor Voltage (Min) :
35 V
Varistor Voltage (Typ) :
39 V