B72240B0551K001
Part Number:
B72240B0551K001
Description:
VARISTOR 910V 40KA ENCASED DISC
In Stock:
166
Capacitance @ Frequency :
1400 pF @ 1 kHz
Energy :
960J
Features :
Maximum AC Volts :
550 V
Maximum DC Volts :
745 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Module
Varistor Voltage (Max) :
1.001 kV
Varistor Voltage (Min) :
819 V
Varistor Voltage (Typ) :
910 V