Q-2S00M000H018I
Manufacturer:
Amphenol Custom Cable
Part Number:
Q-2S00M000H018I
Category:
Coaxial Cables (RF)
Description:
CBL ASSY BNC-SMA PLUG-JACK 18"
In Stock:
100
Manufacturer :
Amphenol Custom Cable
Category :
Coaxial Cables (RF)
1st Connector :
BNC Plug
1st Connector Mounting Feature :
1st Connector Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
1st Contact Gender :
Male
2nd Connector :
SMA Jack, Right Angle
2nd Connector Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
2nd Connector Mounting Type :
Panel Mount
2nd Contact Gender :
Female
Cable Impedance :
50 Ohms
Cable Type :
RG-142
Color :
Copper
Connector Impedance :
50 Ohms
Features :
Shielded
Frequency - Max :
4 GHz
Ingress Protection :
Length :
18.00" (457.20mm)
Operating Temperature :
Overall Impedance :
50 Ohms