BZH13/Z0000/10
Manufacturer:
Bulgin
Part Number:
BZH13/Z0000/10
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Description:
PWR ENT IN/OUT IEC320-2-2F PNL
Manufacturer :
Bulgin
Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Approval Agency :
CSA, ENEC, IMQ, UL
Connector Style :
IEC 320-2-2/F; IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet :
10A
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
Features :
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Positions :
3 per connection (2)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 106.00mm x 34.40mm
Panel Thickness :
0.039" ~ 0.118" (1.00mm ~ 3.00mm)
Product Status :
Active
Switch Features :
Switch On-Off
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - Appliance Inlet :
250VAC