FN394E-2.5-05-11
Manufacturer:
Schaffner EMC, Inc.
Part Number:
FN394E-2.5-05-11
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
In Stock:
3
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Approval Agency :
CSA, ENEC, UL
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Appliance Inlet :
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
2.5A
Features :
Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount, Voltage Selector
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder, Twin Fused
Ingress Protection :
IP40
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.00mm x 60.00mm
Panel Thickness :
Product Status :
Active
Switch Features :
Switch On-Off
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)