FN9289EB-10-06
Part Number:
FN9289EB-10-06
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UR
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Filter :
10A
Features :
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.80mm x 47.80mm
Panel Thickness :
0.039" ~ 0.098" (1.00mm ~ 2.50mm)
Product Status :
Active
Switch Features :
Switch On-Off
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)