FN9222ES1R-12-06
Manufacturer:
Schaffner EMC, Inc.
Part Number:
FN9222ES1R-12-06
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet :
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
12A
Features :
Bleed Resistor, Earth Line Choke
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Ingress Protection :
IP40
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness :
0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Product Status :
Active
Switch Features :
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)