PCN10FB-42S-2.54DS(72)
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
PCN10FB-42S-2.54DS(72)
Category:
DIN 41612
Description:
CONN DIN RCPT 48POS PCB RA GOLD
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
DIN 41612
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
8.00µin (0.203µm)
Features :
Level, Class :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
48 (42 + 6 Coax)
Number of Positions Loaded :
42
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)