BPS8B42FLD2C0E9LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
BPS8B42FLD2C0E9LF
Category:
DIN 41612
Description:
CONN DIN RCPT 42POS IN-LINE GOLD
Manufacturer :
Category :
DIN 41612
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Features :
Level, Class :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
42
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)