HDC-S416-42S1-TG30
Manufacturer:
3M
Part Number:
HDC-S416-42S1-TG30
Category:
Specialized
Description:
CONN RCPT HD 416POS PCB
Manufacturer :
3M
Category :
Specialized
Color :
Black
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Usage :
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Layout, Typical :
Features :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Columns :
Number of Positions :
416
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
4
Pitch :
0.100" (2.54mm)