51701-10003212AALF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
51701-10003212AALF
Category:
Specialized
Description:
CONN HEADER BLADE PWR 44POS PCB
Manufacturer :
Category :
Specialized
Color :
Black
Connector Style :
Blade Power
Connector Type :
Header, Male Pins and Blades
Connector Usage :
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Layout, Typical :
32 Signal, 12 Power
Features :
Board Lock, Mating Guide
Mounting Type :
Through Hole
Number of Columns :
Number of Positions :
44
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
4
Pitch :
0.100" (2.54mm)