STX-35061-4T
Manufacturer:
Kycon
Part Number:
STX-35061-4T
Category:
Audio Connectors
Description:
STEREO JACK 3.5MM 4 POLE 4P W/SW
Manufacturer :
Kycon
Category :
Audio Connectors
Actual Diameter :
Connector Type :
Phone Jack
Features :
Gender :
Female
Industry Recognized Mating Diameter :
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Insulation Color :
Black
Internal Switch(s) :
Does Not Contain Switch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions/Contacts :
4 Conductors, 4 Contacts
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C