RF174-02RP1-05BJ2-0152
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
RF174-02RP1-05BJ2-0152
Category:
Coaxial Cables (RF)
Description:
CBL ASSY MCX-TNC PLG-JACK 5.984"
In Stock:
25
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Coaxial Cables (RF)
1st Connector :
MCX Plug, Right Angle
1st Connector Mounting Feature :
1st Connector Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
1st Contact Gender :
Male
2nd Connector :
TNC Jack
2nd Connector Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
2nd Connector Mounting Type :
Panel Mount
2nd Contact Gender :
Female
Cable Impedance :
50 Ohms
Cable Type :
RG-174
Color :
Black
Connector Impedance :
50 Ohms
Features :
Frequency - Max :
6 GHz
Ingress Protection :
Length :
5.984" (152.00mm)
Operating Temperature :
-50°C ~ 90°C
Overall Impedance :
50 Ohms