ERI8-031-S-D-RA-TR
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ERI8-031-S-D-RA-TR
Category:
Edgeboard Connectors
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.031
In Stock:
324
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Material :
Beryllium Copper
Contact Type :
Features :
Board Guide
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
62
Number of Positions/Bay/Row :
31
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Pitch :
0.031" (0.80mm)