G42V11342HR
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
G42V11342HR
Category:
Edgeboard Connectors
Description:
MCIO V/T 92OHM 38P 30U" 4.20MM
Manufacturer :
Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.062" (1.57mm)
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Type :
Cantilever
Features :
Board Guide
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
38
Number of Positions/Bay/Row :
19
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
Pitch :
0.024" (0.60mm)