PEC-10-01-T-S
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
PEC-10-01-T-S
Category:
Edgeboard Connectors
Description:
CONN EDGE SINGLE FML 10POS 0.100
In Stock:
999
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
Card Type :
Non Specified - Single Edge
Color :
Black
Contact Finish :
Tin
Contact Finish Thickness :
Contact Material :
Beryllium Copper
Contact Type :
Loop Bellows
Features :
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Number of Positions/Bay/Row :
6; 4
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.100" (2.54mm)