10061913-110CLF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
10061913-110CLF
Category:
Edgeboard Connectors
Description:
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Manufacturer :
Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.062" (1.57mm)
Card Type :
PCI Express™
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
15.0µin (0.38µm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Type :
Cantilever
Features :
Board Guide, Locking Ramp, Pick and Place, Solder Retention
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
36
Number of Positions/Bay/Row :
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)