10130616-067RDLF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
10130616-067RDLF
Category:
Edgeboard Connectors
Description:
CONN PCI EXP FMALE 67POS GOLD
Manufacturer :
Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.031" (0.79mm)
Card Type :
PCI Express™
Color :
Natural
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Type :
Features :
Board Guide
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
67
Number of Positions/Bay/Row :
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C