MDT275M02001
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
MDT275M02001
Category:
Edgeboard Connectors
Description:
CONN M.2 FMALE 67POS 0.020 GOLD
Manufacturer :
Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
Card Type :
M.2 (NGFF) Mini Card
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
15.0µin (0.38µm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Type :
Features :
Board Lock, Keyed M
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
67
Number of Positions/Bay/Row :
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)