CED014281112001
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
CED014281112001
Category:
Edgeboard Connectors
Description:
CONN EDGE DUAL FML 428POS 0.031
Manufacturer :
Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.093" (2.36mm)
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Type :
Features :
Board Lock
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
428
Number of Positions/Bay/Row :
214
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.031" (0.80mm)