PCIE-064-02-F-D-RA
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
PCIE-064-02-F-D-RA
Category:
Edgeboard Connectors
Description:
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.062" (1.57mm)
Card Type :
PCI Express™
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
3.00µin (0.076µm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Type :
Features :
Board Guide
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
64
Number of Positions/Bay/Row :
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)